ARABALARA YAZ BAKIMI NASIL YAPILIR?

17 Nisan 2022
ARABALARA YAZ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yola çıkmadan önce aracınızda bu noktalara dikkat etmelisiniz.

Yaz tatilli geliyor.Deniz,kum, dağlar veya memleket yılın en mutlu günlerini geçirmeniz için sizi bekliyor. Bunların hepsini hak ettiniz, bu yüzden hiçbir şeyin tatilinizi mahvetmesine izin veremezsiniz.

Durumu hayal edin: tüm çantaları sığdırmak için olağan uğraşınız, evi kapatırsınız, çocukları, evcil hayvanınızı, eşinizi barındırırsınız. Arabayı çalıştırıyorsunuz, hedefinize doğru yola çıkıyorsunuz. Birkaç kilometre sonra araç garip şeyler yapmaya başlıyor ve durmanız gerekiyor . Çekiciyi arıyorsunuz ve eve geri gelirsiniz çocuklar hanım isyanda. 

Bu sizin başınıza gelirse, muhtemelen seyahate çıkmadan önce aracınızı kontrol etme zahmetine girmemiş olmanızdan kaynaklanmaktadır . Düşünün ki, sonuçlar çok daha kötü olabilirdi. Yaz bakımı çok önemlidir, çünkü yılın bu zamanında genellikle her şeyin olması gerektiği gibi çalışması gereken uzun yolculuklar yaparız.

Ardından, bir yolculuğa çıkmadan önce her zaman kontrol etmeniz gereken aracınızın bazı noktalarını belirtiyoruz . Bazılarını inceleyebilirsiniz ve diğerleri servis tarafından kontrol edilmelidir. Her durumda, tatilden önce hepsinin iyi çalıştığından emin olmak her zaman gereklidir.


Motor Yağı

Aracınızdaki yağ seviyesini en son ne zaman kontrol ettiniz ? Değiştirme zamanının geldiğini biliyor musunuz? Size motorun düzgün çalışması için yağlayıcının gerekli olduğunu söylemekten yorulmayacağız. Sızdırmazlık , yağlama ve hatta parçaların soğutulması gibi çeşitli işlevlerden sorumludur . Araç üreticisi tarafından belirtildiğinde değiştirilmesi , kullanım ömrünün uzatılması için esastır. Ayrıca seviyenizin doğru olup olmadığını periyodik olarak kontrol edin.

Klima

Aracınızda klima kontrolü veya klima sistemi varsa, ihtiyacınız olduğunda bitmeden önce iyi çalıştığını bilmek isteyeceksiniz. Örneğin gölgede 40 derecede yolun ortasındayken. Servis bu cihazı kontrol edebilir ve uygun şekilde bakımını yapabilirler. Orada devrede kaçak olmadığını kontrol edecekler ve gerekirse klima gazını değiştirecekler. Ayrıca iyi hava akışı sağlamak ve alerjenleri, kirleticileri ve kötü kokuları önlemek için kabin filtresini de değiştireceklerdir.

Lastikler

Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce lastik basıncını doğru şekilde ayarlamak çok önemlidir. Aracın güvenliğini artırmanın yanı sıra aşırı yakıt tüketimini ve düzensiz lastik aşınmasını da önlemiş olursunuz. Daima araç üreticisinin talimatlarına uyun ve aracın destekleyeceği yükünü dikkate alın.

Ek olarak, diş aşınmasını kontrol etmelisiniz: yasal derinlik sınırı 1,7 mm'dir, ancak ideal olanı lastikleri henüz ulaşmadan değiştirmektir. Kapaklarda herhangi bir kesik veya deformasyon olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

 

Sıvılar

Araçtaki farklı sıvıların seviyesini ve durumunu kontrol etmek de herhangi bir yaz bakımında önemlidir. Soğutma suyu , ön cam suyu, fren hidroliği … bunların hepsi aracın düzgün çalışması ve güvenliği için önemlidir. Bu yüzden gözden geçirilmeleri gerekir.

Akü

Kış aylarında genellikle bu elementi çok yoğun bir şekilde çalıştırırız. Sonuç olarak, yaz aylarında bunun iyi çalışmadığını görebiliriz . Aslında, yol yardımı çağrılarının çoğunun nedeni akü ilgili sorunlardır, bu nedenle akü çalıştırmadan önce durumunu bilmek iyidir. Servis yaz bakımı sırasında yapabilir ve gerekirse değiştirebilir. Kullanım ömürlerinin genellikle üç ila beş yıl arasında değiştiğini unutmayın.

Süspansiyon Sistemi

Amortisörler , lastiklerin her zaman yolla temas halinde kalmasını sağlayan unsurlardır.

Süspansiyon kolonları ile birlikte amortisörler, sürüş konforunda olduğu kadar güvenlikte de temel bir rol oynar. Diğer işlevlerin yanı sıra, aracın dengesini bozabilecek tehlikeli sallanmayı ve ayrıca fren yaparken burundan dalışı önlerler. Servis, süspansiyon sisteminin durumunu ve ayrıca herhangi bir parçanın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edecektir.

Frenler

Frenlerin aracınızın güvenliği üzerindeki etkisi açıktır. Bu nedenle fren balatalarının, disklerin, kampanaların ve sıvının durumunun kontrol edilmesi tavsiye edilir . Her zamanki yolculuklarınızda alışkanlığa bağlı olarak, aracın düzgün fren yapmadığına dair bazı belirtileri gözden kaçırmış olabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, herhangi bir sorunu düzeltmek için aracı servise götürmeniz çok önemlidir.

Farlar

Yaz aylarında da görmek ve görülmek önemlidir, bu nedenle bir yolculuğa çıkmadan önce aracın aydınlatma ve sinyalizasyon sisteminin çalışmasını kontrol etmek iyi bir fikirdir. İyi bir görüş sağlamak için silecek lastiklerininde de düzgün çalışmalıdır.

Bakımlarda kaliteli ürünler kullanmak aracınızın güvenliğini ve kullanım ömrünü arttırdığını unutmayınız . Bu, her zaman otomobil üreticisinin gereksinimlerini karşılaması gereken motor yağı durumudur. Kaliteli bir yağ, aracınızın motorunun iyi koşullarda daha fazla kilometre yapmasına yardımcı olur.

Haber Yorumları