ÇİP KRİZİ NEDİR?

27 Nisan 2022
ÇİP KRİZİ NEDİR?

ÇİP NEDİR?

GENELLİKLE SLİKONDAN YAPILMIŞ, YARI İLETKEN MADDELERLE TASARLANMIŞ METAL BİR LEVHA ÜZERİNE YERLEŞTİRİLEN DEVRELER GRUBUDUR. HAMMADDESİ SİLİSYUMDUR.

ÇİP ÜRETİMİNİ ABD VE UZAK DOĞULU FİRMALAR SAĞLAMAKTADIR. ÇİN EN BÜYÜK ÇİP TÜKETİMİNİ YAPAN ÜLKE OLMANIN YANI SIRA ÇİPİN HAMMADDESİ SİLİSYUMUN DA EN BÜYÜK ÜRETİCİSİDİR.

ÇİP NERELERDE KULLANILIR?

İŞLETMECİLİK, EĞİTİM ARAÇLARI, UÇAKLAR, SUNİ ORGANLAR, ELEKTRONİK DUYMA CİHAZLARI, KALP ATIŞINI DÜZENLEMEKLE GÖREVLİ ALETLER, ELEKTRONİK EV ALETLERİ, SAVUNMA SANAYİİ, GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ, OTOMOTİV GİBİ BİR ÇOK SEKTÖRDE KULLANILIR.

ÇİP KRİZİ NEDİR?

SALGIN DÖNEMİNDE ÇALIŞMA VE EĞİTİM SÜRECİNİN EVDEN OLMASI SONUCU AKILLI TELEFON VE ELEKTRONİK ÜRÜNLERE (TABLET, BİLGİSAYAR) ARTAN TALEP İLE BAŞLAMIŞTIR.

ÇİP KRİZİNDEN EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖRLERİN BAŞINDA OTOMOTİV SEKTÖRÜ GELMEKTEDİR. ÇİP KRİZİYLE GELEN ÜRETİM SORUNU SONUCU ÇIKMA PARÇA (ÇIKMA YEDEK PARÇA) ÖNEM KAZANMIŞTIR. ÜRETİMİ YAPILAMAYAN-OLMAYAN PARÇALAR, ÇIKMA VE YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNDEN DAHA ÇOK TEDARİK EDİLMEYE BAŞLAMIŞTIR.

BÖYLELİKLE ÇIKMA PARÇA HEM TEDARİKTE YARDIMCI OLUYOR HEMDE KÜRESEL SORUN OLAN GEREKSİZ KARBON AYAK İZİNİ AZALTIYOR. ÜLKE OLARAKTA DIŞARIDAN GELEN YENİ PARÇALARIN GİRİŞİ AZALTIP MİLLİ SERMAYENİN İÇERİDE KALMASINA YARDIMCI OLUYOR. 

ÇİP KRİZİ NE ZAMAN BİTECEK?

ÇİP KRİZİ 2022'DE DE DEVAM EDECEK ANCAK 2023'ÜN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YADA İKİNCİ YARISINDA TOPARLAMASI BEKLENİYOR.

Haber Yorumları